Kudirkienė Gailutė,. Panevėžio rytas (2009 05 05, Nr. 53(4622)) P. 1, 2; ISSN-1392-2386

Į Panevėžį parodą su nuogais vyrais atvežęs jaunas šiaulietis neslėpė turėjęs tikslų išbandyti šio neva homofobiško miesto žmonių nervus ir toleranciją. Fotografijos galerijos langą papuošė šokiruojantis reklaminis 28 metų šiauliečio menininko Remigijaus Venckaus parodos plakatas: ryškiai rožiniame fone įkomponuota dviejų nuogais užpakaliais vyrų nuotrauka ir užrašas “Tarp mūsų vyrų”. Galima sakyti, kad žiūrovus turinčiame privilioti plakate – vienas iš nekalčiausiai atrodančių aktų. Galerijos salėse eksponuojami darbai kur kas drastiškesni ir ne tokie estetiški. Ant spintos užsikeberiojęs vyras sėdi žiūrovui atsukęs niekuo nepridengtus lytinius organus. Į vieną vietą susipynusios keturios plaukuotos kojos. Vyrukas, į trumpikes susigrūdęs ranką. Vaizdas, kaip vienas jaunuolis bučiuoja kito kūną, dar keletas nuotraukų su pernelyg atvirai demonstruojamomis genitalijomis. Keletas fotografijų, kur laukuose, griuvėsiuose ar kitokiose erdvėse pozuoja nuogi modeliai vyrai. Nors parodos atidaryme atvirai nebuvo pasakyta daug kritikos, tačiau kai kas tą parodą tyliai pavadino iškrypėlių šou.

Kristus prie kryžiaus – seksualus?
Pristatydamas parodą R.Venckus ilgai kalbėjo apie šiuolaikio žmogaus seksualumą bei jo išraiškas, pasakojo, kokių dviprasmiškų minčių žmonėms kelia apnuoginti kūnai, kad pastebėtos užuominos apie seksualinę orientaciją gali būti neteisingos, žiūrovo ne taip suprastos. Tačiau čia pat autorius sakė specialiai paviršiuje pamėtęs užuominų, kurios leistų atspėti tikruosius sumanymus. Kalbėdamas apie nuogybes R.Venckus pasitelkė į pagalbą ir biblinius personažus, priminė, kad ant kryžiaus prikaltas Kristus buvo nuogas, vadinasi, atrodantis seksualiai ir erotiškai. “Jei vienas vyras nuogas – tai jis atrodo vyras. O jei šalia atsisėda kitas nuogas vyras, situacija tampa dviprasmiška”, – sakė autorius ir neslėpė, jog paroda skirta provokuoti ir kelti klausimus, bet ne į juos atsakyti. Pasak R.Venckaus, šios parodos tikslas – sužadinti toleranciją kūnui bei kitokiai periferinei lytinei orientacijai.

Skyrė homofobiškam miestui
Nuogų vyrų plejados R.Venckus dar niekur nerodė, pirmą kartą kūriniai eksponuojami Panevėžyje, vėliau galbūt keliaus į kitus miestus. Paklaustas, kodėl autorius pirmajai ekspozicijai pasirinko mūsų miestą, R.Venckus aiškino panūdęs panevėžiečius šviesti: “Kartais Panevėžys skamba labai homofobiškai. Draugai sakė, kai pakabinsiu plakatą, per naktį galerijos langus išdaužys”. Pasiteiravus, kas pozavo tokiems atviriems darbams, R.Venckus nusišypsojo ir ištarė: “Paslaptis”.

Neerzino tik viena
Toli gražu ne visiems į parodos atidarymą atėjusiems žiūrovams patiko šiauliečio menininko kūryba. Moterys sakė, kad joms nėra jauku pakėlus akis matyti tai, ką vyrai paprastai slepia kelnėse. “Aš jokiu būdu nesu prieš aktus. Bet čia manęs nesuerzino tik viena nuotrauka, kur vaikinukas savo grožybes prisidengęs rožių puokšte”, – juokėsi viena nuolatinė parodų lankytoja. “Jokio meno čia nematau. Nuogas ir neestetiškai pateiktas kūnas ar užuominos į santykius tarp dviejų vyrų dar nėra menas. Nei idėjos, nei koncepcijos, pasirinko lengviausią kelią – šokiruoti žiūrovą. Bet ir ta vieta silpna, nes ko nors naujo kaip meno kūrinyje nerasta, o nuogu užpakaliu ar, atsiprašant, išverstais organais šiais laikais nieko nebenustebinsi”, – tarp savęs kalbėjo mūsų miesto fotografai.

Ar reikia ženklo N-14?
Galerijos vadovė Marija Čičirkienė paklausė R.Venckaus, kaip reikėtų elgtis, jei į parodą ateis tėvai, vedini nepilnamečiais. M.Čičirkienė svarstė, ar nereikėtų pakabinti ženklo N-14?” Kadangi neturiu mažų vaikų, sunku pasakyti, kaip reikėtų elgtis. Bet manau, kai vaikas pradeda domėtis lytiniu gyvenimu, jam reikėtų apie tai kalbėti. Bet aš nesu pedagogas, palieku tėvams teisę spręsti, kokio amžiaus vaikams jie leis žiūrėti”, – sakė R.Venckus.