Fotografijų ciklai

2010-2014

Fotodienoraščiai

Parodos Dienoraščių vietos (2014.02.21 – 03.10) idėja

Jau nepirmą kartą Telšiuose rengiama Remigijaus Venckaus paroda. Anksčiau demonstruota fotografija sukurta naudojant ir tobulinant autorinę techniką. Naują 2014 m. ekspoziciją sudaro dokumentiniam žanrui artimos nuotraukos. Nuotraukose regimi eksperimentai arba labai subtilūs, arba jų iš vis nėra. Autorius teigia: <…> kiekviena mano paroda tai fotografijos žanro išbandymas. Tai mano kūrybinis pasitraukimas piešinio, tapybos ar net video formos link. Kaip į grynąją fotografijos formą netelpa vaizdinė raiška, taip ir turinys pasitraukia už kažkokių efemeriškų žanro ribų <…>. Šį kartą menininkas parodoje demonstruoja nuotraukas iš dviejų fotografijos ciklų: Lenkijos dienoraštis (2009 m.) ir Krokuvos dienoraštis (2013 m.). Tai dokumentiniai, skirtingose vietose, skirtingus gyvenimus žymintys atvaizdai. Čia užfiksuoti žmonių charakteriai, kasdieniai ritualai ir gyvenamosios aplinkos architektūriniai peizažai. Autorius pažymi: <…> iš skirtingų vietų pargabenti vaizdai tarsi prijaukinami mano kūrybos archyve. Būdami kitų vietų pėdsakai jie priartinami prie mano vietos <…>. Nors fotografijos sukurtos kelionės metu, tačiau ekspozicijoje perteikiama aplinka ir nuotaika dvelkia asmeniniu ir individualiu žvilgsniu. Tad R. Venckaus sukurti kelionės atvaizdai nieko bendro neturi su atvaizdais kuriuos formuoja įprastas (statistinis) keliautojas.

 

Parodos Amnezija.Šiauliai–Berlynas (2015.09.10 – 30) idėja

Apie parodą. Šiaulių miesto dienų šventėje, Kultūros centre Laiptų galerija pristatoma eksperimentinė doc. dr. Remigijaus Venckaus fotografijų paroda „Amnezija. Šiauliai – Berlynas“. Nauja paroda tik patvirtina, kad kūrėjas nuosekliai tęsia prieš trejus metus pradėtą fotoeksperimentą, kurio visus rezultatus vienija pavadinimas „Amnezija“. Eksperimentuodamas vaizdo technologijomis menininkas tiria vaizdo kaip atminties archyvo fenomeną. Jungdamas analoginę ir skaitmeninę fotografiją, išbandydamas skirtingas skaitmeninio vaizdo apdorojimo technologijas autorius savitą savitą, tik jam būdingą medijų kalbą. Tad visiškai nenuostabu, kad naujoji Šiauliečiams pristatoma paroda gali ne vieną žiūrovą nustebinti. Kūriniai keri formos ir turinio derme, organišku fotografijos sąlyčiu su architektūrinį brėžinį primenančia grafika ir su paveikslo tradicija. Parodoje eksponuojama fotografija taip pat skatina permąstyti nusitrynusias, demarkacines fotografijos ribas.
Parodos „Amnezija. Šiauliai – Berlynas“ fragmentai jau buvo eksponuoti Panevėžio fotografijos galerijoje ir LR ambasadoje Berlyne. Atsakydamas į klausimą kodėl parodos pavadinime minimi Šiauliai ir Berlynas, autorius pabrėžia: „Šiauliai – tai mano gimtinė ir mano karjeros kelio pradžia. Nors tikriausiai iš šio miesto kultūrinio fono jau esu išaugęs, tačiau jame prabėgo patys nuostabiausi bakalauro studijų metai. Čia prasidėjo mano karjera aukštajame moksle ir švietime, čia aš sutikau puikius mokytojus, čia aš formavausi kaip medijų menininkas ir meno tyrėjas. Tikriausiai dėl to aš nuolatos sugrįžtu mintimis į tuos Šiaulius, kurie niekada nebegrįš į mane. […] Kas jungia Šiaulius su Berlynu? Pirmą kartą į Berlyną išvykau dar gyvendamas Šiauliuose. Vokietijos sostinė sužavėjo mane kultūrinių erdvių gausa, idealia tvarka ir pagarba meno kūrėjui bei žmogaus teisių puoselėjimu. Berlyno atmosfera – tai mano komforto zona, tai kultūrinis fonas, atitinkantis mano mąstymo kryptį. Tad šia paroda noriu pasidalinti savo patirtimi su visais Šiauliečiais, kurie stebi mano kūrybą“.

 

Parodos Berlyno dienoraštis (2014.09.24 – 10.12) idėja

Lietuvoje ir Panevėžio kultūrinėje erdvėje gerai žinomas Vytauto Didžiojo universiteto lektorius ir medijų meno kūrėjas REMIGIJUS VENCKUS pristato Lietuvos parodų erdvėse anksčiau nerodytą meninį projektą „Berlyno dienoraštis“. Šis projektas – tai „meninė“ autoriaus kelionės po Berlyną įspūdžių ir atradimų refleksija, kuri sudaryta iš fotografijų ir dienoraštinių tekstų. 2010 – 2014 m., keliaudamas po Vokietijos sostinę, autorius ne aprašinėjo regimus vaizdus ar įvykius, o siekė atskleisti vidinę kelionės prasmę ir jos teikiamą naują patirtį. Trumpi, fotografijomis papildomi tekstai nėra iliustruojami, bet praplečiami nauja apmąstymų verta informacija. Panaši tekstų ir fotografijų nuotaika formuoja vieningo kūrinio įspūdį.

Kūriniai

 

Fotografijos iš ciklo Berlyno dienoraštis. Sukurta 2010 m.

Fotografijos iš ciklo Potsdamer Platz. Sukurta 2014 m.

Fotografijos iš ciklo Krokuvos dienoraštis. Sukurta 2013 m.

Parodų plakatai

Parodų grafikas

2015 rugsėjo 10 – 30 Amnezija.Šiauliai–Berlynas: autorinė fotografijų paroda. Laiptų galerija (Žemaitės g. 83, Šiauliai).

2014, rugsėjo 24 – spalio 12. Berlyno dienoraštis: autorinė fotografijų paroda. Panevėžio miesto fotografijos galerijoje (Vasario 16-osios g. 11).

2014, vasario 21 – kovo 10. Dienoraščių vietos: autorinė fotografijų paroda. Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3, Тelšiai, Lietuva).

Interviu spaudoje

R. Venckus: Kuriu giliai mąstančiam ir apsišvietusiam vartotojui

Publikuota Šiaulių naujienos (2015 rugsėjo 9, nr. 174) . Parengė Diana Janušaitė „Šiauliai – tai mano gimtinė ir mano karjeros kelio pradžia. Nors tikriausiai iš šio miesto kultūrinio fono jau esu išaugęs, tačiau jame prabėgo patys nuostabiausi bakalauro studijų...

R. Venckaus meninė fotografija – dovana Šiauliams

Publikuota Delfi.lt 2015-09-28 Rugsėjo 10 – 13 d. Šiaulių miestas šventė gimtadienį ir kaip dera tikrai šventei į miestą grįžo po Lietuvą ir visą pasaulį išsibarstę Šiauliečiai. Pirmąją miesto gimtadienio šventimo dieną (rugsėjo 10 d.) 18 val. „Laiptų galerijoje“...

Aš labai daug eksperimentuoju su skaitmeninio ir analoginio vaizdo technologijomis. Kartais man pačiam atrodo, kad jas naudoju taip jog galiausiai visas priemones tiesiog sugadinu. Jau ne vieną skenerį, spausdintuvą ir kompiuterį pasmerkiau myriop.

Doc. dr. Remigijus Venckus

Parodų dokumentacija

 

Parodos Dienoraščių vietos (2014, vasario 21 – kovo 10) ekspozicijos dokumentacija. Vilniaus dailės akademijos Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3, Тelšiai, Lietuva).

Parodos Amnezija.Šiauliai–Berlynas ekspizicijos ir atidarymo dokumentacija. 2015 rugsėjo 10 – 30, Laiptų galerija (Žemaitės g. 83, Šiauliai).